Prosta i pomysłowa aranżacja ogrodów

Przestrzeń otaczająca dom to miejsce, gdzie można spędzać dużo czasu. Relaks wśród roślin, weekendowy grill czy przyjęcie w gronie rodziny i przyjaciół potrafią dać wiele radości. Warto więc zadbać o to, by było funkcjonalnie. Ogród przydomowy zagospodarowany z głową będzie nie tylko odpowiedzią na potrzeby domowników, ale również stanie się cieszącą oko wizytówką domu. Aranżacja ogrodów to zajęcie nie tylko dla specjalistów. Nieco wysiłku i zaangażowania pomoże stworzyć piękne i wygodne otoczenie domu.

Aranżacja ogrodów od podstaw

Wszelkie prace warto zacząć od szczegółowego planu. Zarówno założenie ogrodu przy świeżo wybudowanym domu, jak i ponowna aranżacja ogrodu już istniejącego powinna zostać poprzedzona rozrysowaniem projektu. Umożliwi to stworzenie miejsca, w którym będzie można spędzać czas wygodnie i z przyjemnością. Dokładny projekt uwzględniający potrzeby użytkowników pomoże oszacować koszty i siły potrzebne do realizacji założeń. Warto przemyśleć nie tylko jakie rośliny mają zostać zasadzone, ale także z jakich sprzętów domownicy będą najchętniej korzystali. Projektowanie ogrodu nie jest prostym zadaniem. Żeby uniknąć błędów, szczególnie przy trudnym terenie, warto wesprzeć się wiedzą fachowców. Wykonanie projektu można zlecić architektowi krajobrazu lub firmie zajmującej się zakładaniem ogrodów.

Stylowa aranżacja ogrodów

Samodzielne projektowanie ogrodu to nie małe wyzwanie, szczególnie dla osoby bez doświadczenia. Warto czerpać inspirację z innych, udanych realizacji. Końcowy efekt będzie spójny, jeśli koncepcja będzie konsekwentnie utrzymana w jednym stylu. Do najciekawszych ogrodowych aranżacji należą style:

  • nowoczesny
  • rustykalny
  • romantyczny
  • skandynawski
  • angielski
  • francuski

Aranżacja ogrodu z wyznaczonymi strefami

Wyznaczenie stref w przydomowym ogródku zwykle przychodzi naturalnie. Warto jednak nie zostawiać tego przypadkowi i samodzielnie zadecydować jakie funkcje spełniać będzie teren wokół domu. Frontowa część zwykle odgrywa rolę reprezentacyjną. Nie tylko widać ją z ulicy, ale także jest pierwszym miejscem, z którym spotykają się zapraszani goście. Z przodu domu najczęściej jest brama, furtka oraz podjazd, te elementy zajmują najwięcej miejsca. Z tyłu budynku, gdzie nie sięga wzrok przechodniów, warto urządzić strefę rekreacyjną, ale także użytkową. To najlepsza przestrzeń nie tylko na grill, plac zabaw dla dzieci, oczko wodne czy miejsce na leżaki, ale także na budynki gospodarcze, altankę, a nawet szambo.

Aranżacja ogrodów krok po kroku

Posiadając gotowy projekt ogrodu, warto zaplanować szczegółowo kolejne etapy pracy. Umożliwi to realną ocenę, które czynności zostaną wykonane samodzielnie, a które trzeba będzie zlecić fachowcom. Oszacowanie na tej podstawie kosztorysu pozwoli określić, na jaką ilość oraz rodzaj roślin wystarczy założony budżet. Ponadto zaplanowanie kolejności prac zdecydowanie usprawni ich przebieg i umożliwi zakup na czas potrzebnych materiałów. Pozwoli także uniknąć kłopotliwej sytuacji, w której wykonywane czynności niweczyłyby efekty wcześniejszych wysiłków.

Urządzony ogród i co dalej

Aranżacja ogrodu to nie koniec prac. Żeby otoczenie domu pięknie wyglądało, trzeba o nie należycie dbać. Ważne jest nie tylko utrzymywanie porządku, ale również regularna troska o rośliny. Poza czynnościami związanymi z pielęgnacją ogrodów nie można zapominać o zabezpieczaniu przed szkodnikami. Wszystkie prace ogrodowe ułatwi staranny dobór wyposażenia i narzędzi. Skrupulatnie zaprojektowany i wykonany oraz zadbany ogród to źródło ogromnej satysfakcji.

Related posts